FUNKČNÍ KOPYTO/KRÁSNÉ KOPYTO (D.Landreville)

09.09.2019

KRÁSNĚ VYSTROUHANÉ KOPYTO / FUNKČNĚ VYSTROUHANÉ KOPYTO - je to v rozporu??

Když trimujete kopyta za účelem jejich vybudování, musíte být velice zruční. Představte si nějaké nářadí. Třeba topůrko od sekyry, nebo kladiva. Když přijdete do železářství a potřebujete si takovou sekyrku koupit, vezmete si ji nejdříve do ruky, abyste si zkusili jak se drží? Zkoumáte jak precizně je vyrobená, obdivujete její tvarovou ergonomii, vyváženost, díváte se jak pěkný ten tvar je a jak dobře vám jde "do ruky"? Věci, které jsou dobře udělané dobře vypadají a také dobře fungují. Ale mnoho praktiků říká - nezáleží na tom, co je nebo není pěkné, hlavně že to funguje... a doporučí počkat, až všechno, co je na koňském kopytě navíc, samo odpadne.

Schopnost vytvořit na hraně kopyta hladký, kulatý, plynule a symetricky vyvážený roll po celém obvodu včetně střelkové oblasti výrazně ovlivní pohodlí koně a také způsob, jak svá kopyta a následně celé končetiny používá. Kůň se bude vyhýbat nášlapu na ostrou hranu, výčnělek, zub, nebo vypouklinu, ať je kdekoliv. Pokud vám záleží na tom, aby se ten kůň pohyboval rovně, s optimální délkou chodů, našlapoval od patek s efektivním překlopem, tak musí být trimován velmi pečlivě, aby se kopyto optimálně vytvarovalo.

Vemte si jak všichni řeší tvar udidla, páky, nebo sedla. To všechno jsou věci, kterým lidé věnují ohromnou pozornost a platí velké peníze, aby vše bylo co nejlepší. Chceme tu nejvyšší kvalitu a dokonalé provedení, super materiál. Proč je ale u majitelů koní tak časté, že na kopyta úplně zapomenou a nevyžadují stejnou kvalitu a dokonalost?? Proč se kvalifikovaní odborníci tak často vymlouvají že něco "nejde" a hledají spoustu důvodů proč to nefunguje, když jediným důvodem je jejich nedostatečná pečlivost a neochota se vzdělávat a pracovat precizněji?

Ostatní si zase říkají, že hezké to být nemusí, hlavně aby to fungovalo. Zdraví a krása jsou dvě odlišné věci.. Opravdu?

Spousta lidí zase naopak žasne nad dokonalostí kopyt mustangů, a tráví spoustu času zaoblováním stěn kopyt a rašplováním všech ostrých hran a snaží se napodobit tvar kopyta mustanga. Jenže nemají dostatečné znalosti vniřních struktur, biomechaniky, anatomie a fyziky na to, aby to udělali dobře. Dělají to, jak umí - jen podle toho modelu mustanga a jejich koně pak jsou bolaví a špatně se jim chodí. Musí si přiznat, že potřebují více vzdělání a zkušeností na to, aby to zvládli správně. Ale ono je mnohem jednodušší říct "nefunguje to" - a vždycky se najde dost lidí, kteří jim to odkývou. Kůň se okove a je po problému. Bylo by ovšem mnohem férovější říct "mně to nefunguje" Pokud je kůň po trimu bolavý, není to nikdy proto, že hrany a okraje jsou příliš zaoblené, je to vždy proto, že jste odebrali příliš mnoho rohoviny tam, kde byla potřeba.

Krása pro krásu taky není správný přístup. Kopyta mohou vypadat perfektně, ale je to na nic, když nefungují. Pokud ovšem vytvoříte hladké, zaoblené plochy na správných místech, pak si kůň začne postupně sám budovat silnější, kulatější a oblejší tvary. Pokud budete trimovat fyziologicky, v souladu s anatomií, kopyta budou krásná i funkční zároveň. Ta krása není naším prvotním cílem a záměrem, ale je to výsledek, který se dostaví sám, protože v přírodě platí to, že co je zdravé a silné, je i krásné.

Další známé pořekadlo, kterého se spousta lidí drží je - "co není polámané, není třeba spravovat."

Ale já mám jiný přístup: Pokud to není dobře spravené (udržované), tak se to poláme. (tedy prevence je účinnější než léčba :-)

A ještě je rozdíl mezi funkčně zdravým kopytem a strukturně zdravým kopytem. Pokud už vám kůň kulhá, znamená to, že po mnoho měsíců, někdy i let zde bylo strukturální poškození, i když kůň ještě nekulhal a kopyta tedy byla funkční. Ta mentalita - co není polámané/co funguje, není třeba spravovat, je založena na krátkodobém uvažování, nikoliv na dlouhodobé vizi. Já osobně věřím, že trimování za účelem vybudování perfektních kopyt je z dlouhodobého hlediska mnohonásobně výhodnější, než jen snaha zabránit funkční vadě, která teď způsobuje kulhání koně.

Příroda buduje nádherná, silná kopyta

My jsme vzali koně z přírody do našich stájí

My se musíme naučit vybudovat jim kopyta jako příroda.

- originální text je od amerického trimmera David Landreville