ÚPRAVA STŘELKY

08.09.2019

ÚPRAVA STŘELKY (podle Davida Landrevilla)

Když dojde na strouhání kopyt, lidé mají spoustu obav. Obzvláště citlivým místem jsou střelky. Ty obavy jsou zcela na místě. Když střelky vezmete moc, tak koni uškodíte. Jenže když je nebudete strouhat vůbec, tak to bude taky na škodu.

Jak je to tedy správně??

Mnoho kopytářů nechává patky moc vysoko, protože si myslí, že by měly být v úrovni střelky, která je ale přerostlá a je na ní pouze bezcenný, ztvrdlý, starý materiál, kterého se ovšem bojí dotknout.

Mrtvé, ztvrdlé střelky ale nejsou udržitelným řešením, když chceme podpořit regeneraci a ozdravné procesy živého kopyta.

Naopak zase jiní kováři a kopytáři dělají chybu, že řežou až do citlivých struktur a kůň je pak závislý na botkách a podkovách, kvůli bolesti nebo citlivosti.

Dobrou zprávou je, že kopyta stále rostou a obnovují se, i přes dlouhá léta nesprávných úprav tím, či oním směrem. Udržiitelné řešení, které bude dlouhodobě fungovat, najdete pouze pokud budete pečlivě studovat anatomii a budete to zkoušet tak dlouho, dokud nenajdete přesně tu správnou míru kolik střelky (ale i ostatních částí kopyta) kde strouhat, aby ta kopyta byla pro koně opravdu maximálně pohodlná a funkční, aby nic nechybělo, ani nepřebývalo... až do té doby, dokud neuvidíte postupné zlepšování s každým trimem.

Často lidem říkám "strouhejte jen to, co se nebojíte strouhat." protože jsem přesvědčen, že pokud budete něco dělat je proto, že vám to tak někdo řekl, a nikoliv proto, že vám to dává smysl a jste s tím v pohodě, pravděpodobně to budete dělat špatně.

Ale pozor - neupadněte do letargie a nebuďte nikdy příliš spokojeni s tím, co děláte a co považujete za bezpečné a jednoduché. Nikdy nepřestávejte přemýšlet, přehodnocovat své postupy a učit se i to, co vám připadá už za hranicí vaší komfortní zóny. Protože pokud zůstanete pouze u toho, co je v pohodě pro vás, možná váš kůň nebude nikdy úplně v pohodě.

Toto je ukázka, jak to má vypadat. (před a po trimu arabského valacha - zadní noha. David Landreville)

nyní 6ti týdenní interval strouhání, po cca 4 letech 3-týdenního intervalu trimu. Odstrouhal jsem vždy jen vrstvy mrtvé, necitlivé rohoviny až na úroveň "gumové" střelky. Je dobré, aby patky byly cca o 2mm výše než takto upravená střelka. (použijte jako vzor pro vaši práci)

Pro Česko Republiku doporučuji přípravek SOS - FROG na desinfekci a léčbu hnilob. 

Koupíte v každém e-shopu. Nikde neuvádějí složení, takže pro vaši informaci, složení zde: 

- přírodní účinnou látkou je dehet z borovice, tady tvoří 12 až 18% z celkového obsahu. Další pomocnou látkou je methylsalicylát - derivát kyseliny salicylové (tedy něco jako Acylpyrin), který funguje podobně, jak kafr a menthol. Methylsalicylát, který patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých činidel, inhibuje syntézu prostaglandinů v důsledku inhibice cyklooxygenázy, že snižuje otok a infiltraci zanícené tkáně. -

A za třetí - genciánová violeť. Genciánová violeť je triarylmethanové barvivo. Používá se pro histologické barvení a v Gramově metodě klasifikace bakterií. Má protibakteriální, protihoubové a protihelmintické vlastnosti a byla dříve významným antiseptikem.
Nezapomeňte ale, že především je potřeba koníkovi doplnit zinek a měď a střelku pravidelně začišťovat 😘