PROČ MŮJ KŮŇ NEMŮŽE CHODIT NABOSO??

12.11.2019

Super článek (překlad)  od Inez Chehaibi
originál a další super články zde: https://www.rozumimekonim.cz/proc-nemuze-muj-kun-chodit-naboso/

Proč můj kůň nemůže chodit "naboso"?

Zdá se, že mnoho lidí dává v současnosti přednost neokovaným koním, ale až příliš často také slyším, že to mnoho lidí vzdává, přičemž jsou nakonec přesvědčeni, že pro jejich koně prostě způsob "bez podkov" prostě  fungovat nemůže. Častým důvodem je to, že kopyta jejich koní jsou zkrátka příliš citlivá, zejména pak na nerovném a kamenitém terénu. Podkovy jsou tedy přibity zpět a vše se zdá být opět v pořádku. Ale to, co možná mnoho majitelů koní neví, je důvod, proč jejich kůň nemohl chodit tzv. naboso.

Pokud se prostě rozhodnete ze dne na den, že váš kůň bude bez podkov, protože je to poslední výstřelek koňské módy, je snadné to vzdát, když jde do tuhého. Nikdy jsem nebyl tím, kdo následoval bezhlavě dav či módní trendy. Své koně jsem měl stále podkované, i když jsem nebyl trendy. Podkovy jsem svým koním sundal až když jsem sám došel k přesvědčení, že je tento způsob pro ně opravdu prospěšný a jak mít přirozeně zdravé koně. Byl to však běh na dlouhou trať. Až poté jsem prozřel a pochopil, jak moc jsou podkovy pro koně škodlivé. Nehodlám se k nim znovu vracet.

Nechci v žádném případě nějak soudit lidi, kteří podkovy u svých koní mají, protože vím, že většina z nich si prostě myslí, že pro své koně dělají to nejlepší. Někteří zkrátka koně kovají jen proto, že se to tak dělalo od nepaměti. Ale podkovy zkrátka a jednoduše nejsou zdravé pro nohy žádného koně. Celé kopyto, jakož i jeho vnitřní struktury časem degenerují a oslabují se, zvláště pak pokud je podkova na kopytě ponechána delší dobu. Podkova totiž neumožňuje přirozenou kontrakci a expanzi kopyta. Tyto pohyby v kopytě se uskutečňují s každým pohybem a změnou těžiště koně. Podkova však brání nejen elastickému pohybu kopyta, ale také správnému průtoku krve v kopytě. Pravdou je, že podkovy opravdu neumožňují žádné části kopyta, aby fungovala tak, jak příroda zamýšlela.

Koně se rodí bez podkov a mají být naboso. To naše podkovy jsou pro ně nepřirozené a mají na ně špatný vliv. Pokud poskytneme koním co nejvíce přirozenosti a dáme jim vše, co potřebují, mohou se rozvíjet a mít přirozeně zdravá kopyta. Ale nebude to snadné a vyžádá si to také nějaké úsilí z naší strany.

Musíme se totiž podívat na zoubek celému koni, pokud chceme, aby pracoval a žil naboso. Zejména je třeba přizpůsobit stravu a životní styl bosého koně stylu mustangů. Existuje mnoho aspektů, které musí být splněny proto, aby kopyto mohlo být zdravé. Jakmile bude jeden kousek ve skládačce chybět, můžete si být jistí, že bude více než pravděpodobné, že váš kůň nebude naboso prostě fungovat.

Zde uvádím několik důvodů, proč způsob "naboso" pro některé koně nefunguje:

1. Příliš mnoho cukru a škrobu v potravě. Koně se nevyvinuli proto, aby spásali svěží zelenou trávu či potravu s vysokým obsahem škrobu, jakou konzumují dnes. Vyvinuli se ke spásání řídké, suché stepní až polopouštní trávy s nízkým obsahem cukru a škrobu. Většina z nás ví, že náhlé přetížení organismu cukry / škroby může způsobit laminitis, ale i stabilní, menší množství těchto dvou složek ve stravě vašeho koně může způsobit citlivost kopyt. Strava složená převážně z trávy a sena s nízkým obsahem cukru (12 % či méně), je nejlepším způsobem, jak podpořit zdravá kopyta.

2. Kůň nemá dostatek pohybu. Pokud je váš kůň držen ve stáji nebo malé ohrádce po celý den, nemá tak dostatek pohybu (pokud ovšem nejezdíte několik kilometrů každý den.) Pro podporu krevního oběhu a odolnost rohoviny bosých kopyt je pohyb zásadní. Pokud bude kůň žít se stádem na pastvině nebo v paddock paradise, zvýší se tak přirozený pohyb i odolnost kopyt.

3. Minerální nedostatky nebo nerovnováhy. Zinek a měď jsou prvky, které jsou ve stravě koní nedostatečné, ale právě tyto prvky jsou velmi důležitými minerálními látkami pro kopyta. Dalším častým problémem je příliš mnoho železa, které může blokovat vstřebávání zinku a mědi, kterou kůň pozře. Je také důležité, aby oba tyto stopové prvky byly správných poměrech.

4. Váš kůň se pásl na měkkém nebo mokrém povrchu. Nemůžeme očekávat, že takový kůň ihned bude schopen pracovat na skalnatém nebo nerovném terénu, pokud byla jeho kopyta vystavena pouze měkkém terénu. Jediným řešením je zde přidat nějaký rozmanitý terén do svých pastvin nebo navézt do výběhu kamení. Lze také postupně zvyšovat jízdy na nerovném terénu a na pevných podkladech.

5. Kopyta je třeba upravovat (trimovat) Bosý trim je funkčním a jediným pravidlem. Pokud kopytní stěna nebo patky stále rostou, mění správný tvar kopyta a to nemůže vykonávat svou funkci správně. Je třeba trimovat kopyta alespoň jednou za čtyři týdny.

6. Váš kůň měl již podkovy příliš dlouho. Kůň okovaný po většinu svého života nemůže již nikdy být úplně pohodlné naboso. Mám jednoho takového. Kady nosila podkovy celoročně osmnáct let, než přišla ke mně. Je také rezistentní na inzulín. I když je nyní naboso na pastvině, potřebuje podkovy či botičky pokaždé, když jedeme do arény.

Takže pokud si myslíte, že Váš kůň opravdu nemůže pracovat bez podkov, doufám, že vám tento příspěvek dal určitou představu o tom, proč. Rozhodnutí nekovat není jen o podkově, ale poskytuje základ pro zdravé a silné kopyto. Nevzdávejte se tak snadno, protože naboso to pro Vašeho koně stojí za to!

Překlad: Inéz Chehaibi

Zdroj:https://thenaturallyhealthyhorse.com


CHODIDLO KONĚ musí být silné, mozolnaté a pokud možno konkávní. Ale vždy je na prvním místě "silné a mozolnaté" - pak až "konkávní" - nikdy neobětujte tloušťku chodidla kvůli vytvoření umělé konkavity tím, že ztenčíte chodidlo!!! Chodidlo koně se podílí na nesení váhy koně při každém kroku. Každá noha koně nese 100kg váhy a více. Matka příroda vytvořila dokonalý mechanismus, kdy při každém došlapu se na nesení váhy podílí hned několik struktur - a to POSTUPNĚ - což je zásadní.

Pokud je kopyto ve tvaru, který umožňuje funkčnost kopytního mechanismu - to znamená, že se při každém kroku rozplácne a následně zase smrskne, vše se prokrvuje a zátěž všech struktur je rovnoměrná a postupně na sebe navazující. Vše funguje perfektně. Na nesení váhy koně je podílí stěny kopyta, patka (extrémně důležitý je nášlap od patky (ale o tom příště), dále rozpěrky, střelka a naposledy chodidlo. Špice by se měla pouze překlopit. Chodidlo nesnese konstantní zatěžování - tzn. že kůň nemůže chodit JEN PO CHODIDLE, v takovém případě je přetěžováno a dochází k patologickým změnám na celé spodní části končetiny! Ale nemůže chodit ani jen po stěnách!! (což se děje u okovaných koní) - To zapříčiňuje postupné, pomalé odtrhávání lamel, separaci, celkové prodloužení kopyta, pokles kopytní kosti a další s tím spojené problémy. Tento dokonalý a celkem složitý mechanismus dobře funguje pouze v součinnosti a dokonalé souhře, dané správnými poměry v kopytě - Vyvážeností, patřičnou výškou stěn, rozpěrek a přiměřenou klenutostí kopyta. A v neposlední řadě zde hraje roli tloušťka chodidla a zdravá střelka BEZ HNILOBY!!! (hniloba může způsobit vyhýbání se zatížení zadní části kopyta, nášlap od špice a tím celé zhroucení všech struktur, bolesti a nefunkčnost kopytního mechanismu.

Co se stane, když vám někdo špatně vystrouhá koně - přestrouhá stěny a chodidlo???

Po takovém extrémním zásahu se může léčit i několik měsíců - až dokonce let. Problém je totiž v tom, že arterie, která vyživuje chodidlo (circumflex) vede přímo kolem kopytní kosti a tedy kolem stěn. Pokud je to přestrouhané, je tam prakticky stálý tlak a arterie je přiškrcená, utlačená a nefunkční - může dojít až k nekrotizaci chodidla. To znamená v praxi. že to chodidlo neroste a neroste a neroste mnoho týdnů a měsíců vůbec. A pokud nedorůstá, nic se nemůže zlepšit. Pomáhá jedině přiměřeně vlhké, měkké prostředí a popř. i vyměkčení - boty, které umožní aspoň nějaký průtok krve, který může restartovat růst chodidla.

Opatrujte a chraňte prosím ta chodidla a stěny, a nikdy nedovolte, aby byla jejich nutná výška/tloušťka nějakým způsobem - z jakéhokoliv důvodu obětována. Ten kůň pak bude mít velmi dlouho problém s pohybem a s bolestí...